Kronika salezjańska

Wizyta świętego Mikołaja

4 i 5 grudnia przybył z wizytą do świetlicy na Herbach i do Oratorium przy ul. 1-go Maja święty Mikołaj z Miry. Towarzyszyły mu przedziwne stwory m.in. uroczy diabełek z małymi rożkami. Dzieci przywitały świętego oraz jego świtę z wielką radością. Święty Mikołaj przyniósł ze sobą wór pełen prezentów dla wszystkich grzecznych dzieci. Korzystając z okazji, bo świętego widujemy tylko raz do roku, dzieci przygotowały dla szanownego gościa ciekawe występy: muzyczny, recytatorski oraz kilka pytań dotyczących jego życia. Mikołaj był ogromnie zaskoczony kreatywnością naszych wychowanków, dlatego wszystkich hojnie obdarował paczuszkami, w których znajdowały się przeróżne łakocie. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, jako pamiątkę tej wyjątkowej i radosnej wizyty.

Kto szuka ten żyje

20 grudnia, tuż przed świętami Bożego Narodzenia i tradycyjnie w trzeci piątek miesiąca gościliśmy w Oratorium trzech górali ze Szczyrku. Są oni członkami Zespołu Pieśni i Tańca „ONDRASZEK”, który w pięknym stylu wykonał kolędy oraz przekazał nam wiele ciekawych i zabawnych opowiastek dotyczących tradycji kolędowania i tradycji góralskiej. Górale rozgrzali towarzystwo dzięki góralskiej werwie, którą przecież mają we krwi. Po kolędowaniu zasiedliśmy wszyscy do stołu. Tego wieczoru serwowaliśmy makaron ze „spleśniałym serem”. Ponoć był dobry, zatem niech wszystkim na zdrowie wyjdzie. No tak to właśnie było, po góralsku.

Jasełka i Wigilia w Małym Oratorium

21 grudnia dzieci z Małego Oratorium wraz z rodzicami, dzieci ze scholi dziecięcej oraz Koła Różańcowego zgromadziły się na wspólnej Wigilii w Oratorium. Wspaniali rodzice przygotowali ciasta i inne pyszności dla swoich pociech. Tego szczególnego dnia mogliśmy podziwiać wielkie talenty dzieci. Wystawiono Jasełka, w których wystąpili mali oratorianie. W tym roku w roli głównej mogliśmy podziwiać małego Jezuska, w którego wcielił się liczący sobie półtora roku Sylwester Banach. Po przedstawieniu odbyło się wspólne kolędowanie, któremu akompaniowały na gitarach nasze zdolne animatorki. Na koniec, jak tradycja nakazuje, zgromadzeni życzyli sobie wszystkiego najlepszego, łamiąc się przy tym opłatkiem.

Wigilia w Oratorium

22 grudnia odbyła się w Oratorium Wigilia dla wszystkich, którzy tworzą, bądź czują się związani z dziełem ks. Bosko. W zwartej grupie przybyli sportowcy z Salosu wraz z szanownym „kapitanem” ks. Wojtkiem Strzeleckim, który witał wszystkich gości młodzieżową piąteczką, stojąc u wejścia do Starej Fary. Spotkanie rozpoczęliśmy odczytaniem fragmentu z Pisma świętego i wspólną modlitwą, następnie obejrzeliśmy krótką inscenizację w wykonaniu Teatru 1EDEN, z którym współpracę nawiązała schola dziecięca. Inscenizacja była w temacie bożonarodzeniowym, schola dziecięca ubogaciła występ teatru pięknymi kolędami i pastorałkami. Wyszło zaiste pięknie. Po występie złożyliśmy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. A na koniec pozostało nam tylko jeść ciasta i ciasteczka i rozmawiać o życiu…Pasterka

24 grudnia w Świętą Noc, kiedy Bóg się rodzi, uczestniczyliśmy w tradycyjnej Pasterce. Na tę szczególną mszę o 24.00 młodzieżowa schola salezjańska przygotowała kilka kolęd, które wyśpiewała jak zwykle z wielką mocą i w dobrym tonie. W tym roku nowością było spotkanie w Oratorium dla młodzieży i byłych oratorian. Salezjanie serwowali kakao i ciasteczka, nie zabrakło także życzeń, które złożyli sobie wszyscy przybyli na wspólne radowanie się z Narodzenia Pana.

Przygotowała Jolanta Gawda