Jan Bosko w XXI wieku.


Jana Bosko nie ma wśród nas już od dawna. Ale czy na pewno? Święty ciągle jest przecież obecny także dzięki duchowości odczytanej z jego życiorysu i pism, która jest ponadczasowa. Nasz wychowawca jest na Twitterze (Przełożony Generalny ma tam konto i pisze), jest też na Facebooku i w innych mediach. Powstają filmy na temat duchowości salezjańskiej, w internecie organizowane są salezjańskie akcje, działa radio „Pustynia”.

W XXI wieku duchowość Jana Bosko nadal dociera do młodych poprzez aktywność fizyczną - żagle, kluby „łaziorów” górskich, kluby kolarskie, a nawet siłownie. No i wakacje: nie tylko kolonie dla dzieci i młodzieży, ale także rajdy rowerowe np. Pikuś czy Bosko Team. W ciągu roku szkolnego czy akademickiego również zdarzają się wspólne wyjazdy (Savionalia, Campo Bosco). Nie można również zapomnieć o różnorodności dzieł pracy salezjańskiej, z której korzystają młodzi (oratoria, parafie, Liturgiczna Służba Ołtarza, szkoły). To wszystko wyśnił kiedyś Jan Bosko. Jan Bosko śnił o niebezpieczeństwach, które szczególnie w wolnym od nauki czasie czyhają na jego chłopaków. Dziś jesteśmy mistrzami w organizowaniu wakacji, a szczególnie półkolonii, jak pokazują ostatnie statystyki. O ile za czasów ks. Bosko działalność była skupiona na młodych ubogich materialnie, to teraz obejmuje także tych materialnie zaspokojonych, którzy bywają ubodzy duchowo.

Śnił także o misjach. Jako Rodzina Salezjańska dziś pomagamy tym najbardziej potrzebującym. Mamy wolontariat prawie wszędzie, a wolontariuszy nam nie brakuje (Ośrodek Misyjny w Warszawie, Salezjański Wolontariat Misyjny w Krakowie - 26 krajów, ponad 300 wolontariuszy). Misje świeckie - to jest to, czego za czasów ks. Bosko nie było, a teraz staje się coraz bardziej popularne. Jan Bosko wysyłał swoich współbraci na misje, ale to byli salezjanie. Dopiero później założył współpracowników, a dziś świeccy są regularnie szkoleni i jeżdżą na katolickie misje.

Współcześnie dzięki internetowi kontakt między nami jest bardzo ułatwiony i pozwala się nam, młodym, lepiej organizować. Młodzież salezjańska spotyka sie niejednokrotnie, bez względu na odległość, (czego przykładem są np. pielgrzymki, Confronto czy światowe dni młodzieży). Spotkania, eventy są ogólnokrajowe, ogólnoeuropejskie, a nawet ogólnoświatowe. Spotykamy sie regionami na rożnych szkoleniach (choćby FA). Jak współcześnie wyglądają dzieła salezjańskie, można zobaczyć także na TU.

Małgorzata Synowiec