„Syci, ale słabi” w drodze na ŚDM

Radosna informacja z Watykanu, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 roku w Krakowie, obiegła już cały świat. Nie wszyscy jednak chyba mamy świadomość, że przygotowanie do tego wielkiego spotkania najwyższy czas zacząć! Za ŚDM my, Polacy, powinniśmy czuć się szczególnie odpowiedzialni, bo to nasz wielki rodak Jan Paweł II je zapoczątkował 20 grudnia 1985 roku.

W chwili pisania tego tekstu autokary z młodzieżą z polskich diecezji reprezentującą Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM dojeżdżają do Rzymu. W Niedzielę Palmową symbole wydarzenia (Krzyż ŚDM oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani) zostaną podczas oficjalnej ceremonii przekazane przez delegację z Brazylii naszym reprezentantom. Ma to być moment „przekazania pałeczki” i sygnał dla nas, że pora wziąć się za konkrety, w tym także duchowe.

Warto wspomnieć, że podczas organizacyjnego spotkania w Zabawie powstało z inicjatywy bp Henryka Tomasika Salezjańskie Centrum ŚDM i już zabrało się do pracy.

Poza wielkim wydarzeniem, jakim będzie przyjazd młodzieży z całego świata do Krakowa, obchodzimy też w Niedzielę Palmową XXIX Światowy Dzień Młodzieży w Diecezjach. Kierunek przygotowań na ten rok wyznaczył Papież Franciszek w swoim orędziu. Mają się one odbywać pod hasłem: „błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3). Papież ubolewa nad tym, że „widzi młodzież sytą, ale słabą”, i wzywa do odważnego pójścia pod prąd, wzięcia na siebie odpowiedzialności i zmierzenia się z trudnościami życia. Co więcej, Ojciec Święty przypomina, że właśnie ubodzy mogą nas wiele nauczyć!

Ciekawą, choć nie jedyną formą przygotowania do ŚDM jest uczestnictwo w programie „Bilet dla brata”, który ma umożliwić ubogiej młodzieży ze wschodu przyjazd do Krakowa. W jego ramach można nabywać płyty, filmy (także dotyczące samego święta), a nawet kawę! Wszystkie informacje na ten temat na www.biletdlabrata.pl.

Choć może się wydawać, że czasu jest jeszcze bardzo dużo, warto już teraz zastanowić się, czy możemy pozwolić na to, żeby na Światowych Dniach Młodzieży zabrakło właśnie NAS, czy to jako lokalnie zaangażowanych wolontariuszy (uczestnicy ze świata spędzą przed głównym wydarzeniem w Krakowie tydzień we wszystkich diecezjach!), czy świętujących w Krakowie, a może przyjmujących zagranicznych gości. Newsy dotyczące ŚDM można śledzić na www.krakow2016.com. Miejmy odwagę!

Tomasz Detka