Credo, Domine, credo!

Porta fidei

«Podwoje wiary» (por. Dz 14, 27) są dla nas zawsze otwarte – to początkowe słowa listu apostolskiego Benedykta XVI ogłaszającego Rok Wiary. Rozpoczął się on 11 października 2012 roku, a zakończy się 24 listopada 2013 roku w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Data rozpoczęcia Roku Wiary nie została wybrana przez papieża przypadkowo. 11 października upłynęło pięćdziesiąt lat od otwarcia Soboru Watykańskiego II, a także dwadzieścia lat - od opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego, tekstu promulgowanego przez Jana Pawła II, aby ukazać wszystkim wiernym siłę i piękno wiary. Benedykt XVI w swoim liście apostolskim „Porta fidei” przypomniał, że nie po raz pierwszy Kościół jest wzywany do obchodów Roku Wiary. W 1967 roku papież Paweł VI ogłosił podobny Rok Wiary aby upamiętnić męczeństwo apostołów Piotra i Pawła w 1900. rocznicę złożenia przez nich najwyższego świadectwa. Benedykt XVI pisze: „Wyznawanie wiary w Trójcę Świętą — Ojca, Syna i Ducha Świętego — oznacza wiarę w jednego Boga, który jest miłością (por. 1 J 4, 8): Ojca, który w pełni czasów posłał swego Syna dla naszego zbawienia; Jezusa Chrystusa, który w tajemnicy swej śmierci i zmartwychwstania odkupił świat; Ducha Świętego, który prowadzi Kościół przez wieki w oczekiwaniu na chwalebny powrót Pana”.

Zadania na Rok Wiary:
- przemyślenie, przemodlenie i odkrycie na nowo podstawowych treści wiary, których systematyczna i organiczna synteza znajduje się w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Jest on jednym z najważniejszych owoców Soboru Watykańskiego II;
- z większym zaangażowaniem celebrowanie wiary w liturgii, zwłaszcza w Eucharystii;
- konieczność dawania wiarygodnego świadectwa i zaangażowania, bo jak mocno podkreśla papież – „chrześcijanin nigdy nie może uważać, że wiara jest sprawą prywatną”;
- konieczność połączenia wiary z uczynkami – składanie świadectwa miłosierdzia. Pisze Benedykt XVI: „Wiara bez miłości nie przynosi owocu, a miłość bez wiary byłaby uczuciem nieustannie zagrożonym przez zwątpienie”.

Czemu akurat dziś, teraz ogłoszony zostaje Rok Wiary?
Biskup ordynariusz, Kazimierz Ryczan, w swoim liście pasterskim na Rok Wiary odpowiada, że musimy dziś, jak kiedyś nawrócony Roman Brandstaetter, „otworzyć Nowy Testament i połatać poszarpaną wiarę”. Bo okazuje się, że wiara może jednak obumrzeć. I dziś obumiera. „Od wiary może odejść każdy. Latorośle, które odrywają się od winnego krzewu, usychają”. Dlatego tym bardziej trzeba wiarę pomnażać i najlepiej czynić to „we wspólnocie, razem z rodziną, z parafią”. Bo „wiara nie jest sprawą prywatną” – mocno podkreśla za papieżem Benedyktem XVI biskup ordynariusz. I stąd m.in. świętowanie dania niedzielnego – poucza dalej biskup – powinno się dokonywać „we wspólnocie wierzących w świątyni. Tu do nas przemawia Chrystus z Ewangelii, tu zatapiam się w tajemnicę męki i śmierci Chrystusa. Tu pożywam Ciało Pana. Stąd wynoszę przekonanie, że moi bracia potrzebują pomocy. Jedni nie mają co jeść, inni szukają drugiego człowieka, jeszcze inni niosą drugim swój optymizm. Z niedzielnej Eucharystii wynoszą gotowość służby i miłosierdzia. To nie jest sprawa prywatna”.

Warto zwrócić również uwagę, iż obu pasterskich listach znalazła się refleksja na temat tych, którzy wcale nie są jakoś blisko Chrystusa. „Nie możemy zapominać – pisze papież - że w naszym kontekście kulturowym wielu ludzi, choć nie twierdzi, że ma dar wiary, szczerze poszukuje ostatecznego sensu i definitywnej prawdy o swym istnieniu i świecie. To poszukiwanie jest autentyczną «preambułą» wiary, gdyż kieruje ludzi na drogę prowadzącą do tajemnicy Boga. Ludzki umysł nosi w sobie bowiem potrzebę tego, «co wartościowe, nieprzemijalne»”. „I jeśli stwierdzisz – wtóruje biskup ordynariusz - że odszedłeś nieco od Jezusa, nie zapomnij, że „historię naszej wiary cechuje niezgłębiona tajemnica, jaką jest splot świętości i grzechu” (PF 13). Nie zapomnij, że spotkanie z miłosiernym Ojcem dokonuje się w blaskach wiary”.

Niech zbliżający się Adwent przeżywany w tym niezwykłym czasie, czyli Roku Wiary, pomoże nam na nowo przemyśleć naszą relację z Bogiem i ludźmi.

opracowała Monika Bator

Na podstawie:
1. Benedykt XVI, List apostolski w formie «Motu Proprio» „Porta Fidei” ogłaszający Rok Wiary
2. „Przynoszę Ci moją wiarę”, List pasterski biskupa kieleckiego na Rok Wiary
Te i inne dokumenty na temat Roku Wiary można znaleźć na stronie:
http://www.diecezja.kielce.pl/rok-wiary-2012-2013