Przygotowanie na Światowe Dni Młodzieży

Radosna informacja z Watykanu, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 roku w Krakowie, obiegła już cały świat. Nie wszyscy jednak chyba mamy świadomość, że przygotowania do tego wielkiego spotkania już się zaczęły. W Niedzielę Palmową symbole wydarzenia (Krzyż ŚDM oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani) zostały podczas oficjalnej ceremonii przekazane przez delegację z Brazylii naszym reprezentantom. Był to moment „przekazania pałeczki” i sygnał dla nas, że pora wziąć się za konkrety, w tym także duchowe.

W czwartek, 3 lipca 2014 roku, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz zaprezentował oficjalne logo oraz modlitwę XXXI Światowych Dni Młodzieży.


Symbolika logotypu łączy w sobie trzy elementy: miejsce, głównych bohaterów oraz temat spotkania. Znak ŚDM Kraków 2016 wpisany jest w kontur Polski. W jego centrum znajduje się krzyż, symbolizujący Chrystusa jako istotę Światowych Dni Młodzieży. Żółte koło oznacza położenie Krakowa i symbolizuje młodych ludzi. Z krzyża wypływa iskra Bożego Miłosierdzia, formą i kolorystyką nawiązująca do obrazu Jezu, ufam Tobie. Logo jest ilustracją słów Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7), które zostały wybrane na temat spotkania. Kolory użyte w logo: niebieski, czerwony i żółty, nawiązują do oficjalnych barw Krakowa i jego herbu.

Autorką i pomysłodawczynią logo jest Monika Rybczyńska, graficzka i montażystka, absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Logo stworzyła w Watykanie, bezpośrednio po kanonizacji Jana Pawła II, jako formę podziękowania za wstawiennictwo Świętego w jej życiu zawodowym. Współautorką logo jest Emilia Pyza, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, specjalizująca się w projektowaniu książek i grafice wydawniczej.

Podczas konferencji zaprezentowana została również oficjalna modlitwa Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Składa się ona z trzech części. Pierwsza jest zawierzeniem Miłosierdziu Bożemu każdego człowieka, szczególnie ludzi młodych. Druga to prośba o łaskę bycia miłosiernym. Trzecia część jest wezwaniem wstawiennictwa Matki Bożej i św. Jana Pawła II - patrona ŚDM.

Do Światowych Dni Młodzieży przygotowuje się także nasza Rodzina Salezjańska. Już teraz zaczęły się spotkania przygotowywujące do tego wielkiego wydarzenia. W parafiach księża zachęcają młodzież do różnych form duchownego przygotowania poprzez spotkania modlitewne, dni skupienia czy post. Ciekawą, choć nie jedyną formą przygotowania do ŚDM, jest uczestnictwo w programie „Bilet dla brata”, który ma umożliwić ubogiej młodzieży ze wschodu przyjazd do Krakowa. W jego ramach można nabywać płyty, filmy (także dotyczące samego święta), a nawet kawę! Wszystkie informacje na ten temat na www.biletdlabrata.pl.

Małgorzata Synowiec