5xP, czyli przeczytaj, przyjdź, podziękuj, pomódl się i przeżyj spotkanie z ks. Bosko


Drodzy!
Pozostało 5 dni do dnia, kiedy w naszym kościele przywitamy relikwie świętego Jana Bosko. Pragnę zatem zaproponować Wam 5 kroków, które mogą pomóc w dobrym przeżyciu spotkania z tym wyjątkowym świętym.

Krok 0 – zacznij od modlitwy za siebie, za rodzinę, za parafię i za Kościół...

Modlitwa za przyczyną św. Jana Bosko
Święty Janie Bosko, ojcze i nauczycielu młodzieży, oręduj za nami u Boga razem z Maryją Wspomożycielką, którą poleciłeś nam za Matkę i Mistrzynię. Strzeż nieustannie Rodziny Salezjańskiej, którą założyłeś z natchnienia Bożego. Utwierdzaj nas, abyśmy wśród zmiennych kolei życia wytrwali w naszym powołaniu. Kieruj do Rodziny Salezjańskiej nowe, gorliwe powołania, by wypełniać Bożą misję wśród młodzieży w oratoriach, szkołach, parafiach i na misjach. Pomagaj nam dzieci, młodzież i dorosłych uczyć prawdy, uczciwości i pobożności. Osłaniaj ich od zepsucia moralnego, bezbożności i niszczących nałogów. Spraw, abyśmy gorliwie, dobrym słowem i przykładem, umacniali w ich sercach wiarę, nadzieję, miłość i męstwo. Wyjednaj nam u Boga błogosławieństwo i siłę woli, abyśmy nieustannie dążyli do życia w doskonałości i świętości. Amen.

Krok 1 – poznaj w dwóch słowach świętego Jana Bosko... (1815-1888)
Urodził się w niewielkiej wiosce Castelnuovo d’Asti, niedaleko Turynu. Jego ojciec Franciszek Bosko pozostawia go sierotą, gdy ma zaledwie 2 lata. Matka Małgorzata od tej pory musi sama zająć się wychowaniem trójki synów i całym gospodarstwem. Powołanie do kapłaństwa Janek odczuwa od dzieciństwa. Szczególnie ważnym dla tego wyboru okazał się proroczy sen z 9 roku życia. Ogromnym wysiłkiem i pracą zdobywa wykształcenie i kończy seminarium w Chieri. Swoje kapłańskie powołanie zrealizował poświęcając się całkowicie służbie dzieciom i młodzieży, stając się dla nich ojcem i nauczycielem. Pozostawił ogromną spuściznę doświadczenia duchowego i wychowawczego i powołał do życia dwa zgromadzenia zakonne. Jego duchowość i wychowawczy system prewencyjny, wciąż rozkwitają pracą członków Rodziny Salezjańskiej na wszystkich kontynentach.

Krok 2 – spojrzyj na grafikę tuż obok i dowiedz się coś niecoś na temat relikwii tego świętego
Więcej w artykule ks. proboszcza o historii kultu relikwii w Kościele.


Krok 3 – czy wiesz, że herb salezjański...
Został zaprojektowany przez prof. Giuseppe Boidiniego w 1884 roku na zlecenie ks. Bosko. Kotwica, gwiazda i serce oznaczają trzy cnoty teologiczne: nadzieję, wiarę i miłość. Nadzieja ma być dla salezjanina motywem do ofiarnej i radosnej pracy na rzecz ludzi młodych. Miłość apostolska ma stanowić syntezę ducha salezjańskiego i stać się kluczem do zrozumienia doświadczenia duszpastersko-wychowawczego księdza Bosko. Wreszcie wiara, która jest nieodzowna w pracy wychowawczej, ma zaprowadzić ludzi młodych do pełni człowieczeństwa i świętości ewangelicznej. Umieszczono w tarczy portret św. Franciszka Salezego jako patrona Zgromadzenia i dodano papier oraz pióro jako atrybuty doktora Kościoła. U dołu tarczy herbowej został umieszczony las, który ma przywoływać postać założyciela Zgromadzenia Salezjańskiego Jana Bosko (“bosco” w jęz. włoskim oznacza las). Znajdujące się za nim góry symbolizują szczyty doskonałości, do których mają dążyć salezjanie. Tarcza herbowa otoczona jest przez gałąź palmową – oznaczającą męczeństwo i liść wawrzynu – symbolizujący mądrość. Mają one stać się nagrodą dla tych, którzy wiernie kroczyć będą drogą salezjańskiego powołania. Wreszcie wierzchołek tarczy oplatają girlandy z róż, z których wyrasta łaciński krzyż z czterema promieniami. O haśle umieszczonym na szarfie u dołu herbu, zdecydował sam ksiądz Bosko: Da mihi animas caetera tolle (Daj mi dusze, resztę zabierz); miało ono towarzyszyć mu od zarania pracy z potrzebującą młodzieżą.

Krok 4 – poznaj salezjanów w grafice...
Logotyp Salezjanów Księdza Bosko składa się graficznie z nakładających się na siebie piktogramów: w tle stylizowana litera “S” (salezjanie) zarysowuje się w negatywie wewnątrz kuli, oznaczającej glob ziemski, ograniczony od prawej i lewej strony dwoma pagórkami/wydmami. W prawej części globu, na przełomie ścieżki w kształcie litery “S” i wydm, pojawia się drugi obraz: strzałka skierowana w górę, usadowiona na trzech prostopadłych nogach, na szczycie których trzy wypełnione kule odzwierciedlają stylizowany obraz trzech osób na wzór typowego domu, z opadającym dachem (ramiona) i filarami go podtrzymującymi (ciała trzech osób). Domek ten symbolizuje system wychowawczy, który ks. Bosko oparł na rozumie, religii oraz miłości. Dom oznacza również ciepło rodzinne, relacje pełne dobroci i przyjaźni, a strzałka w górę kierunek do Boga. Trzy osoby – jedna większa w centrum – to wychowawca, który obejmuje ramionami potrzebujących pomocy i prowadzi mniejszych (wychowanków).

Krok 5 – przyjdź, dotknij i uzyskaj odpust zupełny...
Z okazji peregrynacji relikwii św. Jana Bosko, która odbywa się w domach salezjańskich, w ramach przygotowań do dwusetnej rocznicy jego urodzin, Ojciec Święty, na prośbę Przełożonego Generalnego ks. Pascuala Cháveza Villanuevy, udzielił odpustu zupełnego, jaki mogą uzyskać wierni pod zwykłymi warunkami (spowiedź św., komunia św. i modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego), którzy wezmą udział w nabożeństwie ku czci świętego lub będą przez pewien czas adorować i trwać na modlitwie przed relikwiami, kończąc ją Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniem do Błogosławionej Maryi Dziewicy i św. Jana Bosko.

ks. Łukasz Krysmalski, sdb