Kronika salezjańska

Ptasi Raj – u Salezjanów

Mówiąc o Ptasim Raju – mamy na myśli karmnik ks. dr. Janusza Popielskiego, który na swoim oknie zainstalował prawdziwy dom dla ptaków. Gośćmi ptasiego hotelu i restauracji są głównie gołębie, które umiłowały sobie swojego żywiciela ks. Janusza. Sam twórca jest dumny ze swojego stworzonego z pasją dzieła. Na pewno wygląd tego karmnika nie jest przeciętny. Mimo, że nasze ptaszki nie umieją czytać, na jego dachu widnieje napis „Ptasi Raj”. Gołąbki mają raj na parapecie Księdza Doktora, a my – możemy podziwiać jak smakuje pobyt w Raju. (Krystian Stokowiec)

Savionalia

W dniach 10-12 maja Oratorium uczestniczyło w Savionaliach, tj. Inspektorialnym Święcie Młodości. Z dumą przyznajemy, że w tym roku grupa kielecka była niewątpliwie najliczniejsza ( ok.110 osób). Hasło tegorocznych Savionaliów brzmiało „Wychowanie to sprawa serca”. Nasza reprezentacja zdobyła m.in. III miejsce w Turnieju Dominikowym (wielobój) oraz III miejsce w konkursie fotograficznym BOSKA FOTA (zwyciężczyni to Ewelina Detka). Drużyna z Kielc była w tym roku odpowiedzialna za przygotowanie CITY GAME. Nad przygotowaniem zabawy czuwała Ewelina Detka, skutecznie angażując ludzi do pracy. Mieliśmy także zwycięzców w wieloboju dla dzieci.

Kto szuka ten żyje

17 maja w ramach podróży słowno-muzycznych gościliśmy w Starej Farze zespół SAYES, czyli trzech młodych chłopców z Tarnowa grających rocka alternatywnego. Oprócz coverów pojawiły się także kompozycje autorskie jednego z członków zespołu. Zespół SAYES ma na swoim koncie zwycięstwo w konkursie Zrób Głośniej portalu T-Mobile Music oraz Zrób Głośniej na T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Zajęcia warsztatowe poprowadziła pedagog Wioletta Socha. Tematem spotkania było uzależnienie od internetu, telefonów komórkowych i gier. 21 maja w ramach Kto szuka ten żyje - special edition gościliśmy zespół Alter Etno z Warszawy. To zespół, który czerpie swoje inspiracje z rejonów Irlandii, Szkocji, Bałkanów, a także z polskiego folku. Muzycy zapewnili zgromadzonym w Starej Farze niezwykłą zabawę, pełna energii wokalistka rozbawiła niejednego gościa. Pewien młody gentelman liczący niespełna cztery latka w czasie kolacji wyznał Pani śpiewającej następującą rzecz: „Pięknie śpiewałaś”. Klimat, towarzystwo, jedzenie, zaiste pierwsza klasa. Oprócz koncertu odbyło się również spotkanie warsztatowe na temat: „Jak żyć, aby się nie uzależnić”, które poprowadziła psycholog Anna Gromak.

Świętokrzyskie dni profilaktyki w parku miejskim

18 maja odbył się w parku festyn miejski z udziałem świetlic środowiskowych działających na terenie miasta Kielce. W imprezie wzięło udział także Oratorium Świętokrzyskie, które poprowadziło z udziałem animatorów i instruktorów: warsztaty origiami, zajęcia z wykonywania bransoletek, pokaz techniki pisania ikon. Spotkanie w parku trwało od 10.00 do 16.00. Dzieci z Małego Oratorium bawiły się wyśmienicie.

Boże Ciało

30 maja w Uroczystość Bożego Ciała o godz. 10.00 na boisku szkoły nr 5 odprawiono Mszę świętą. Stamtąd wyruszyła również procesja eucharystyczna, która przeszła ulicami: Szczyglą, Wronią, Glinianą, Skrzetlewską, Strycharską, św. Weroniki aż do ul.1-go Maja 119, gdzie nastąpiło jej zakończenie. Ołtarze ustawiono przy ulicach: Glinianej 3, Szczygla 7 i bloku przy ul. 1 Maja 119. Pomimo deszczu, który padał do połowy kazania tak, że ciężko było usłyszeć słowa ks. Proboszcza, ludzi przybyło sporo. Boisko zapełniło się parasolkami, pod którymi wytrwałe stali wierni. Na sam czas trwania procesji niebo się szczęśliwie rozpogodziło.

Pielgrzymka ministrantów

31 maja 50-osobowa grupa pod przewodnictwem ks. Jerzego Szkierta wyruszyła na jednodniową pielgrzymkę do Krakowa-Mogiły, Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Kraków przywitał pątników piękną pogodą. O godz. 7:00 grupa uczestniczyła we Mszy świętej sprawowanej przez księdza opiekuna w Bazylice Podwyższenia Krzyża Świętego Ojców Cystersów. O historii Bazyliki opowiadał Brat Filip. Kolejnym punktem programu było Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Po ucałowaniu relikwii św. Siostry Faustyny w chwili skupienia każdy pielgrzym modlił się w intencjach osobistych. Z Łagiewnik pątnicy udali się do Matki Boskiej Kalwaryjskiej. W czasie Drogi Krzyżowej odczytane zostały intencje złożone przez pielgrzymów. Ostatnim etapem pielgrzymki były Wadowice, gdzie zwiedzano Bazylikę Mniejszą. I tak oto na zakończenie pielgrzymi zaopatrzeni w kremówki papieskie, szczęśliwi i radośni, udali się w drogę powrotną do Kielc.

Przygotowała Jolanta Gawda