Wyjątkowa Matka

Częściej myślimy o Niej, jako o Niepokalanej, Wspomożycielce, czcimy Ją jako Jasnogórską Panią, Królową Polski. Jednak zazwyczaj nie doceniamy uroczystości upamiętniającej to, co wyróżniło Maryję spośród innych kobiet, co było Jej misją zleconą przez Boga.

Święta Boża Rodzicielka – takie określenie Maryi znajdujemy, pośród wielu innych, w Litanii Loretańskiej. „Boża Rodzicielka” – czyli „Matka Boga”. Bardzo często nazywamy Maryję „Matką Bożą”, „Matką Boską”. Jednak uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, przypadająca 1 stycznia, jest przez nas pomijana, nie doceniana. W pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego bardziej skupiamy się na planowaniu, robieniu postanowień noworocznych, wspominaniu minionych dni – lub z racji niewyspania po sylwestrowej zabawie – ciężko nam się skupić na czymkolwiek. Przez to nieraz uczestnictwo we Mszy Świętej w tym dniu traktujemy jako przykry obowiązek.

Pierwszy dzień Nowego Roku to ósmy dzień od Narodzenia Jezusa. Według prawa żydowskiego każdy chłopiec miał być tego dnia obrzezany. W oktawę Bożego Narodzenia, dziękując Bogu za przyjście na świat Chrystusa, Kościół obchodzi uroczystość Maryi jako Matki Bożej, przez którą spełniły się obietnice dane całej ludzkości, związane z tajemnicą Odkupienia. Tego dnia z wszystkich przymiotów Maryi czcimy szczególnie Jej macierzyństwo. Dziękujemy Jej także za to, że swą macierzyńską opieką otacza cały Lud Boży.

Przywilej Boskiego Macierzyństwa to największy ze wszystkich niezliczonych przywilejów Maryi. Jest on ich początkiem i źródłem.
Maryja, Boża Rodzicielka, jest niewątpliwie wyjątkową Matką.
Macierzyństwo Maryi jest wyjątkowe, ponieważ jest dziewicze. Maryja była Dziewicą zawsze: przed narodzeniem Jezusa i po Jego urodzeniu, aż do śmierci. Kościół nie ustanowił osobnego święta dla podkreślenia tego tytułu. Łączy go jednak bezpośrednio z Boskim Macierzyństwem.

Boża Rodzicielka jest wyjątkowa również dlatego, że jest Matką Jezusa Chrystusa i tych wszystkich, w których On mieszka przez łaskę. Kościół jest Mistycznym Ciałem Chrystusa, dlatego Maryja, będąc Matką Głowy tego Ciała, Jezusa, jest równocześnie Matką wszystkich stanowiących to Ciało, czyli – Matką Kościoła.

Widzimy zatem, że Boskie Macierzyństwo Maryi jest tym, co Ją wyróżnia. Ona przyniosła na świat Zbawiciela, zrodziła Chrystusa w ludzkim ciele. Maryja troszczyła się o Jezusa w Jego latach dziecięcych, ale także wiernie towarzyszyła Mu w Jego misji głoszenia Dobrej Nowiny. Jako troskliwa i kochająca Matka podążała za Nim do końca, aż na Golgotę. Tam usłyszała od swojego Syna słowa, które przypieczętowały Jej Matczyną troskę o tworzący się Kościół: „Niewiasto, oto syn Twój”. W ten sposób każdy z nas może w każdej trosce, ale i radości zwracać się do Maryi, potężnej Królowej, ale także opiekuńczej i czułej Matki. Warto spróbować w tym roku, może po raz pierwszy w życiu, zatrzymać się dłużej w dniu 1 stycznia nad tajemnicą Boskiego Rodzicielstwa Najświętszej Panienki. Starajmy się głęboko przeżyć Liturgię Mszy Świętej tej uroczystości, ucząc się od Maryi, pokornej Służebnicy, mocnej wiary i bezgranicznego zaufania naszemu Niebieskiemu Ojcu.

(Czy wiesz, że…) Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze maryjne święto. Do liturgii Kościoła wprowadził je dość późno papież Pius XI w roku 1931 na pamiątkę 1500. rocznicy soboru w Efezie (431). Pius XI wyznaczył na coroczną pamiątkę tego święta dzień 11 października. Reforma liturgiczna w roku 1969 nie zniosła tego święta, ale podniosła je do rangi uroczystości nakazanych i przeniosła na 1 stycznia
(źródło: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-01.php3).

kl. Paweł Bróż SDB

W artykule wykorzystano informacje znajdujące się na stronach:
http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-01.php3,
http://www.niedziela.pl/artykul/4814/nd/Uroczystosc-Swietej-Bozej-Rodzicielki,
http://ekai.pl/wydarzenia/liturgia/x62164/uroczystosc-swietej-bozej-rodzicielki-i-swiatowy-dzien-pokoju/.